piątek, 12 lutego, 2016
Reklama

Nabycie z mocy prawa własności nieruchomości

Ocena użytkowników: / 8
SłabyŚwietny 

gajdaPanie Mecenasie

Dwa lata temu, dożywszy bardzo sędziwego wieku, zmarł mój dziadek. Dziadek miał dość duże gospodarstwo, w skład którego wchodziło kilka działek gruntu i zagroda. Dziadek pozostawił testament, w którym cały swój majątek zapisał mnie.

Nie jestem rolnikiem i zdecydowałem się sprzedać gospodarstwo dziadka. Niestety działka, którą chciałem sprzedać w pierwszej kolejności nie ma założonej księgi wieczystej. Przeszukując dokumenty dziadka nie natknąłem się na żaden, który dotyczyłby tej działki. Zacząłem rozpytywać starszych ludzi mieszkających w okolicy, czy coś na temat tej nieruchomości wiedzą. Od sąsiada dziadka dowiedziałem się, że w pierwszej połowie lat sześćdziesiątych sąsiad ten zamienił się z dziadkiem na inną działkę. Zamiany dziadek z sąsiadem dokonali bez żadnej pisemnej umowy. Nie udali się także do notariusza.

Co mam w tej sytuacji zrobić? Dowiedziałem się, że mogę przed sądem domagać się zasiedzenia gdyż dziadek do chwili śmierci prowadził gospodarstwo, ale słyszałem też, że jest jakaś inna - podobno tańsza i szybsza droga żeby wyprostować stan prawny feralnej działki. Czy to prawda, że jest jakieś tańsze wyjście?


Szanowny Panie!

Z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że powinien Pan wystąpić do Sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia z mocy prawa własności nieruchomości.

Na początku lat siedemdziesiątych – 26 października 1971 roku uchwalona została ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Zasadniczym celem regulacji wprowadzonej przez tą ustawę było uporządkowanie stanu prawnego gruntów wiejskich, które niejednokrotnie były zbywane bez zachowania wymogów prawnych, co z kolei stanowiło przeszkodę w zakładaniu ksiąg wieczystych dla takich nieruchomości, czy też utrudniało dalsze ich zbywanie. Na podstawie tej ustawy, osobom spełniającym przewidziane w ustawie kryteria wydawane były akty własności ziemi, które stanowiły dowód przysługiwania danej osobie własności nieruchomości. Na podstawie aktów własności ziemi można było zakładać księgi wieczyste, a także zbywać nieruchomości.

Do Pańskiej sytuacji zastosowanie znajdzie art. 1 ust. 1 ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych. Przepis ten stanowi, że nieruchomości wchodzące w skład gospodarstw rolnych i znajdujące się w dniu wejścia w życie ustawy w samoistnym posiadaniu rolników stają się z mocy samego prawa własnością tych rolników, jeżeli oni sami lub ich poprzednicy objęli te nieruchomości w posiadanie na podstawie umowy sprzedaży, zamiany, darowizny, umowy o dożywocie lub innej umowy o przeniesienie własności, o zniesienie współwłasności albo umowy o dział spadku, która to umowa została zawarta bez wymaganej prawem formy.

Ustawa o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych weszła w życie dnia 4 listopada 1971 roku. Zatem jeśli pański dziadek w tym dniu był samoistnym posiadaczem nieruchomości, którą wcześniej nabył na podstawie ustnej umowy od sąsiada, to z dniem 4 listopada 1971 roku stał się właścicielem nieruchomości. Pański dziadek powinien był za życia wystąpić do właściwego organu administracji o wydanie aktu własności ziemi i uporządkować stan prawny swojej nieruchomości.

Aktualnie wiedza na temat możliwości nabycia własności nieruchomości na podstawie ustawy o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych jest mało powszechna, gdyż ustawa ta została w 1982 roku uchylona. Pozostawiono jednakże w mocy skutki ustawy polegające na nabyciu prawa własności na jej podstawie. Po uchyleniu ustawy rozpoznawanie spraw o stwierdzenie nabycia własności nieruchomości pozostawiono sądom. Ustawa uchylająca ustawę o uregulowaniu własności gospodarstw rolnych przewiduje, że postępowanie o stwierdzenie nabycia z mocy prawa własności nieruchomości wolne jest od opłat sądowych. To bardzo istotne udogodnienie, gdyż na przykład opłata sądowa za postępowanie o stwierdzenie zasiedzenia wynosi dwa tysiące złotych.

Powinien wystąpić Pan do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia z mocy prawa własności nieruchomości. Po przeprowadzeniu rozprawy sąd wyda postanowienie, które umożliwi Panu założenie dla nieruchomości księgi wieczystej, a także, jeśli Pan zechce, zbycie nieruchomości.

Na marginesie nadmieniam, że nie mógłby Pan skutecznie domagać się stwierdzenia zasiedzenia nieruchomości odziedziczonej po dziadku, gdyż przed dniem 4 listopada 1971 roku nie upłynął wymagany prawem okres posiadania nieruchomości przez dziadka. Ponadto po tym dniu stwierdzanie nabycia własności przez zasiedzenie byłoby bezprzedmiotowe z uwagi na nabycie własności przez dziadka z dniem 4 listopada 1971 roku.

Michał Gajda
adwokat

michal_gajda
Mec. Michał Gajda prowadzi Kancelarię Adwokacką
w Kaliszu przy ul. Główny Rynek 8, lok. 3a
tel. 62 597 13 69, kom. 600 051 184, fax 62 590 42 59,
e-mail: kancelaria@adwokatgajda.pl,www.adwokatgajda.pl
Pytania do mec. Gajdy można kierować drogą mailową, na podany wyżej adres, a także osobiście w siedzibie Kancelarii.

Dodaj do:

nasza-klasa.pl    Digg    twitter    Facebook    Wykop    Gwar

Komentarze  

 
+5 #1 2010-02-02 12:58
Witam jestem w podobnej sytłacji, czy mógłby mi ktoś podac jakiś wzór takiego wniosku i udzielic informacj jakie dokumenty powinny by złożone razem z nim.
Cytować
 
 
+2 #2 2010-03-29 21:16
jeżeli sprawa jest nadal aktualna, proszę o kontakt na adres
Cytować
 
 
0 #3 2012-07-04 10:18
Myślę że prawnik się myli bo a rzeczenia SN o niedopuszczalno ści dziś dochodzenia o własności w trybie tej ustawyq92ph
Cytować
 

Dodaj komentarz

Komentarze użytkowników portalu są ich osobistymi opiniami i świadczą jedynie o mądrości lub głupocie wprowadzających je osób. Dziennik Wielkopolski nie ponosi za nie jakiejkolwiek odpowiedzialności.

Dziennik Wielkopolski nie chce usuwać żadnych z komentarzy zamieszczonych przez czytelników, ale daje sobie prawo i obowiązek do takiego zachowania, jeśli komentarze będą obraźliwe lub będą propagować przemoc - szczególnie jeśli będą łamać prawo.

Niestosowne też jest umieszczanie jakiejkolwiek reklamy w treści komentarzy. DW będzie takie wpisy usuwać.

Kod antysapmowy
Odśwież

Reklama

Galerie

Reklama
Reklama